Zwycięzcy

II TURA KONKURSU

NAGRODA GŁÓWNA

1

Halina T.

zobacz zobacz zobacz

Będąc na emeryturze mam więcej wolnego czasu, który mogę spożytkować robiąc coś dobrego. Zainspirowana materiałami ze strony Dzień Bez Śmiecenia o kulturze segregacji wpadłam na pomysł by zrobić kartki tematyczne i podzielić się nimi z sąsiadami wrzucając je do ich skrzynek pocztowych. Wydrukowany plakat wkleiłam do starych kartek pochodzących z recyklingu, na ścinkach kartonu narysowałam kosze na śmieci, a kredki użyłam w spadku po wnukach. Wymyśliłam inspirujące hasło, które ma zachęcić do tego by poprawnie segregować odpady. Mam nadzieję, że na naszym osiedlu kultura segregacji będzie przestrzegana, a i inne osiedla wezmą z nas przykład.

2

Małgorzata M.

zobacz zobacz zobacz

EKO PARTY pod taką nazwą zorganizowałam ogrodową imprezę dla najmłodszych sąsiadów wykonując przy tym samodzielnie rekwizyty do zabaw. Wśród atrakcji znalazł się rzut odpadami do odpowiedniego worka (papier oraz plastik), piniata z eko-zadaniami oraz zagadkami, labirynt przez który należało przenieść na łyżce odpady-pompony, „butelkowe” kręgle. Odpady – papier zbierała podczas imprezy niebieska śmieciarka. Do zabawy wykorzystałam kolorowankę „Bohaterowie dnia bez śmiecenia”, którą wydrukowałam w rozmiarze XXL tak aby dzieci mogły wspólnie nad nią pracować, w dużym formacie wystąpił również labirynt z Januszem, a zadanie mewy Ewy sprawdziło zdobytą podczas imprezy wiedzę.

3

Paulina S.

zobacz zobacz zobacz

W weekend wraz z dziećmi stworzyliśmy banner z hasłem zachęcającym naszych sąsiadów do segregacji odpadów. Wywiesiliśmy go od strony altany śmietnikowej.
Dodatkowo skorzystaliśmy z materiałów edukacyjnych i zawiesiliśmy informację na temat segregacji odpadów, tuż przy wejściu do altanki śmietnikowej. Sąsiedzi już dopytują co to za akcja, wskazują na nasze okno, uśmiechają się po przeczytaniu hasła, liczymy, że efekty w segregacji będą również dobre. 🙂

NAGRODA DODATKOWA

1

Adam M.

zobacz zobacz

Uwielbiam spacerować z psem na łonie natury,
lecz widząc te śmieci przeżywam prawdziwe tortury.
Postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce,
I pomoc przyrodzie w tej śmieciowej udręce.

Jeden spacer to jeden pełny worek śmieci,
Myśle, ze to dobry wzór również dla mych dzieci.
Wspólnymi siłami możemy dokonać niemożliwego,
Wiec będę do tego namawiać każdego.

Nie bądźmy egoistami w naszej wspólnej przestrzeni,
Zamiast śmiecić to podziwiaj jak natura się zieleni.
Jeden worek to dla Ciebie to nic trudnego,
A wspólnie dla świata zrobimy coś wielkiego.

Misja wykonana, zadanie zrobione
Mam nadzieje ze nie będzie tam znów naśmiecone..

2

Agata W.

zobacz zobacz zobacz

Zorganizowałam kilka spotkań edukacyjnych dla moich znajomych, znajomych znajomych oraz dla rodziny. Szkolenia były bardzo udane i pouczające. Po wykładach, zgromadzeni zadawali sobie wzajemnie pytania i odpowiadali na nie. Było dużo cennych rad,wskazówek i pomocnych działań dla naszej Planety. Kilka dni później ruszyliśmy w teren by posprzątać nasze okolice. Ja nawet pokusiłam się o wyjazd nad morze do siostry i tam również sprzątałam tereny z odpadów zostawionych przez człowieka.. Cudwony czas i tyle dobra! Coś pięknego 🙂

3

Alina O.

zobacz zobacz zobacz

Każdego roku podczas Zielonych Dni w Gołdapi pamiętam o 11 maja -Dniu bez Śmiecenia .Wspólnie z dziećmi organizuję akcję sprzątania przypominającą o poprawnej segregacji odpadów.Tak było i w tym roku 11 maja 2023 podczas XXI Zielonych Dni w Gołdapi promowaliśmy Dzień bez Śmiecenia

4

Aneta M.

zobacz zobacz zobacz

W szkole gdzie uczęszczają synowie przeprowadziłam kilka działań dotyczących segregacji śmieci.Razem z dziećmi stworzyliśmy grę planszową dzięki której dzieci poznały zasady segregacji śmieci.Gra została zaprojektowana w całości przez dzieci.Stworzona została instrukcja do gry.Pionki również zostały wykonane przez dzieci samodzielnie.Kolejnym działania było zrobienie plakatów pt.jak możemy pomóc planecie segregując odpady w odpowiedni sposób. Następnie dzieci wykonały stworki potworki z rzeczy ,które były już do wyrzucenia. Powstały bardzo ciekawe prace do których powstały historie, który stworek będzie zjadał jakie śmieci. Wystarczy tak niewiele aby nasza planeta była czystsza.

5

Anna D.

zobacz zobacz zobacz

Wiedza ma ogromne znaczenie. Nigdy nie jest za późno na naukę. Nauka najlepiej zostaje zapamiętywana i ma oddziaływanie na przyszłość poprzez zabawę. Warto uczyć młode pokolenia i właśnie dlatego zorganizowałam dla dzieci z mojego środowiska taką zabawę, gdzie dzieci miały dopasować różne śmieci do odpowiednich koszów. Była świetna zabawa, potem poszliśmy na spacer do lasu, by pozbierać śmieci w okolicy i posegregować je potem do odpowiednich już prawdziwych koszy. To jak uczymy młode pokolenie wpływa na całą naszą przyszłość i środowisko wokół nas. Warto więc odpowiednio dbać o nasz świat poprzez różne akcje i działania.

6

Danuta T.

zobacz

Akcję segregacji odpadów wśród wszystkich spacerowiczów lasów, ulic i parków promuję.
We własnoręcznie zrobionym stroju EKO WOMAN do sprzątania agituję.
Pokazuję, edukuję jak skutecznie segregować i odzyskiwać surowce i dorosłych i dzieci,
Bo super jest upcyklingować, mieć coś z niczego i przy okazji ograniczać śmieci!
Ze starych swetrów odzyskuję włóczkę i dziergam nowe, fajne czapki,
Z rolek po papierze, tworzę eko ozdoby na choinkę i sowę ze starej tarki.
Upcykling to przyszłość, bo znacząco zmniejsza ilość odpadów i wytwarzanych materiałów na nowe rzeczy,
Korzystny dla środowiska, dla sztuki, gdyż przez kreatywne ulepszanie, znacznie zyskują na wartości i nikt temu nie zaprzeczy! 🙂

7

Dorota R.

zobacz zobacz zobacz

1. W domu mam przygotowany specjalny kącik wstępnej segregacji odpadów, powiesiłam informację, żeby każdy z domowników wiedział co ma robić.
2. Z zużytych butelek plastikowych robię pojemniki, które w tym przypadku służą za flakony. Mogą również być piórnikiem na biurko, pojemnikiem na pędzle kosmetyczne czy szczoteczki do zębów, wszystko zależy od wyobraźni.
3. Przygotowałam zabawę- informacyjną dla najmłodszej części rodziny.

8

Elżbieta S.

zobacz

W tym roku w Szkole Przysposabiającej do Pracy nr 89 w Warszawie wraz z uczniami podjęliśmy szereg działań w ramach miniprojektu pod hasłem Zielona szkoła przez cały rok. Zwieńczeniem roku ekodzialań miał być uroczysty Dzień Ziemi. Z powodu mojej choroby musieliśmy przesunąć wydarzenie i tu, jak znalazł, odkryłam Dzień Bez Śmiecenia. Zaprosiliśmy kolegę z zaprzyjaźnionej szkoły, entuzjastę segregowania, zrobił nam wykład. Sprawdzaliśmy jak wielkie znaczenie, ma opróżnienie i zgniecenie. Każda klasa otrzymała zadania proponowane na Państwa stronie. Wcześniejsze akcje? Budowa ekoinspektu z butelek, wycieczki do spalarni, ekolekcje i warsztaty z użyciem materiałów z recyklingu, biżuteria DIY.

9

Emilia G.

zobacz zobacz zobacz

Jako tegoroczna maturzystka, stawiam sobie za punkt honoru życie w szacunku dla natury, bez śmiecenia i obciążania Ziemi naszymi ludzkimi kaprysami. W ramach działań akcji „Dzień bez śmiecenia” stworzyłam z młodszym rodzeństwem 3 plakaty edukacyjne:
– o oszczędzaniu w imię ekologii
– o segregacji śmieci, aby mogły one otrzymać nowe życie
– o zasadach zero west, aby nie marnować niczego i nie produkować śmieci.
Myślę, że takie kreatywne plakaty świetnie działają na wyobraźnię i zapadają w pamięć, a wtedy łatwiej przekuć wiadomości w świadome działania.

10

Gniewko W.

zobacz

Nie olewaj tego – segreguj śmieci Koleżanko i Kolego!
Trzeba dbać o środowisko, to wie chyba każdy,
Mimo to warto wokół pokazywać jak ten temat jest ważny.
Ludziom się wydaje, że zasady segregacji dobrze znają, jednak dużo błędów przy tym popełniają.
Daliśmy więc sąsiadom małą ściągawkę,
by w swych koszach zrobili poprawkę.
Przygotowaliśmy pod domem stoisko z materiałami edukacyjnymi i balonami,
dla lepszego przyciągnięcia tych młodszych i tych starszych uwagi.
Wszyscy do nas chętnie zaglądali i z broszurami z ciekawością się zaznajamiali.
Takimi właśnie, nawet małymi krokami, o środowisko zadbamy,
by nasze dzieci i wnuki mogły z nami doceniać jaki piękny świat wokół mamy.

11

Kalina J.

zobacz zobacz zobacz

W ramach akcji „Dzień bez śmiecenia”
mam bardzo dużo rzeczy do zrobienia.
Segregacja odpadów to odruch bezwarunkowy,
i o śmieceniu nie ma już mowy.
Uczę siostrzyczkę, kolegę poprawiam,
i sortowania nigdy nie odmawiam.
Dbajmy o nasze piękne środowisko,
Niech nam czysta przyroda będzie blisko:)

12

Kamil N.

zobacz

W domu zawsze był problem gdzie co wyrzucić. Dlatego często rzeczy które było trudno zaklasyfikować gdziekolwiek lądowały z zmieszanych. Denerwowało mnie to zawsze. A już szczególnie rodzice byli oporni bo nie mają miejsca na śmietniki etc. Ale dzięki waszej stronie (konkursowi) wydrukowałem materiały, pokazałem rodzicom i w domu, przykleiłem je na szafkę ze śmietnikami i od tej pory jest łatwiej. Mamy coś w ręku szukamy na „ściągach” i wrzucamy gdzie trzeba. Edukacja była tak owocna, że mój 3 letni syn gdy jedziemy jego autem do pobliskiego lasu, zamiast jeździć to zatrzymuje się i zbiera śmieci. A pod domem jest – tato to plastik? Na odpowiedź tak żółty śmietnik, tato to szkło?i tak dalej.

13

Katarzyna P.

zobacz zobacz zobacz

Zorganizowałam z uczniami z wolontariatu w „Szkole z Pasją” Niepublicznej Szkole Podstawowej przedstawienie: „Królewna Śnieżka i eko-krasnoludki”. Przedstawienie, napisane przeze mnie, opowiadało o Złej Królowej, która wywozi śmieci do lasu krasnoludków. Na szczęście przychodzi im z pomocą Królewna Śnieżka i uczy segregować śmieci, dzięki czemu las jest z powrotem piękny i czysty. Zła królowa przegrywa, a krasnoludki uczą się współdziałania i odpowiedzialności. Przedstawienie było adresowane dla uczniów z klas 1-8. Bardzo się podobało uczniom i nauczycielom. A i aktorzy sporo się nauczyli. Tekst przedstawienia oparłam na Waszych materiałach.

14

Martyna S.

zobacz zobacz zobacz

Jestem wychowawca II klasy podstawowej. W Maju przeprowadziłam razem z dziećmi projekt ,, Dbamy o Naszą Matkę Ziemię ”. Dzieci raz lub dwa razy w tygodniu, losowały kolor serduszka z przedstawionego drzewka. Kolor serduszka wskazywał na kopertę z zadaniem. W kopertach umieszone były m.in zadania z do wykonania z Waszej strony, ale także np. pilnuj rodziców, aby na zakupy brali reklamówki wielokrotnego użytku. Zadania były dla osób chętnych za brak jej wykonania dzieci nie ponosiły konsekwencji. W nagrodę za wykonanie dostawały pochwały bądź plusy. Dla najwytrwalszych czekała nagroda w postaci sadzonki drzewka. Są to liście, które służyły jako drzewko.

15

Monika S.

zobacz zobacz zobacz

Jak na wychowaną w miłości do natury i poszanowaniu wszystkiego co mnie otacza Monikę, Mamę, ale przede wszystkim mieszkankę miejskiej dżungli, która uwielbia działać grupowo – stworzyłam z dziećmi zaproszenia, które wrzuciłam razem z broszurami ściągniętymi z Państwa strony, zapraszając do wspólnej sąsiedzkiej akcji sprzątania naszej ulicy. Odbiór pozytywnie mnie zaskoczył, była to wspaniała akcja integracyjna.

16

Piotr C.

zobacz

Ekologia oraz dbanie o środowisko wcale nie muszą być nudne. Uczymy tego nasze dzieci i ich rówieśników już od najmłodszych lat. Stawiamy na pełną interakcję i naukę przez zabawę. Wiadomo, że dzieci chętniej wykonują rzeczy, które robią ich ulubione postaci z bajek. Dlatego też postanowiłem zdobyć strój legendarnego Kermita i w ten sposób zachęcam dzieci do prawidłowej segregacji śmieci. Ich uśmiech na twarzy i świadomość, że robią dobry uczynek to najwspanialsza nagroda dla nas jako rodziców i opiekunów.

17

Piotr W.

zobacz zobacz zobacz

E-booka zainspirował nas do stworzenia plakatu z okazji Dnia bez śmiecenia. Synek Karol, z niewielką pomocą taty, malował, kleił i ciął różne materiały, kartony, butelki, folie, żeby przygotować pracę, która będzie promowała sortowanie śmieci i zachęcała innych do bycia bardziej eko. W stworzeniu jej pomogły nam zakrętki, opakowania, folia i inne „śmieci” . Plakat zanieśliśmy do przedszkola synka . Bardzo się spodobał innym dzieciom i teraz znajduje się na gazetce na honorowym miejscu. Przy okazji przekazałem materiały z e-booka pani nauczycielce z przedszkola. Synek niedawno opowiadał, że pani wyświetliła je na rzutniku i potem rozmawiali o sortowaniu odpadów.

18

Sara B.

zobacz zobacz zobacz

Moja prosta akcja edukacyjna na temat odpadów skierowana była do moich najbliższych a także do ich przyjaciół oraz znajomych z innych krajów, w tym z Bali. Postanowiłam zorganizować warsztaty dla dzieci na temat segregacji odpadów i opisać jej znaczenie dla ochrony środowiska. Wytłumaczyłam jak odpady powinny być segregowane, aby zmniejszyć wpływ na środowisko naturalne. ZACZNIJ OD SWOJEGO GNIAZDA – to było moje motto. Zorganizowałam praktyczne zajęcia, na których uczestnicy mieli okazję wraz ze mną posprzątać okolice. Było na sportowo – dzieciaki na rowerach bardzo się zaangażowały. Planowały poinformować w szkole o akcji w jakiej wzięli udział i nakłonić rówieśników do czynnej akcji!

19

Sylwester P.

zobacz zobacz

Z kolegą Dawidem posprzątaliśmy rzekę DRWĘCĄ i zebraliśmy 1260 kg. szkła i plastyku

20

Sylwia S.

zobacz zobacz zobacz

Inspiruje kolegów córki w przedszkolu by nie wyrzucać rzeczy tylko przerabiać. Albo do udziału w wielkim sprzątaniu gminy. Już 2 raz z rzędu bierzemy udział w tym wydarzeniu cała rodziną. Sami zebraliśmy samochód dostawczy smieci z okolicznych pól. Śmieci tu smieci tam, ja z rodziną o czystość okolicy dbam !!! To hasło jest z nami cały czas, bo my jesteśmy eko- wiemy, rozumiemy i działamy.

 

 

 

I TURA KONKURSU

NAGRODA GŁÓWNA

1

ANNA S.

zobacz zobacz

Napisałam wiersz promujący segregację odpadów i wysyłałam go do znajomych. W załączniku przesyłałam plakaty na temat sposobu segregacji odpadów.

2

KAROLINA J.

zobacz zobacz zobacz

Akcja segregacji odpadów, którą zorganizowałam w przedszkolu u mojego syna. Akcja okazała się strzałem w 10tke. Jestem obecnie na etapie organizowania akcji w tym samym temacie. Firma w której pracuje dała się namówić i została głównym sponsorem spotkań z przedszkolakami, jako atrakcje dodajemy sadzenie drzewa z dzieciakami na terenie przedszkola. Akcja startuje w ostatnim tygodniu maja i będzie trwać 6 tygodni. Planujemy w tym czasie odwiedzić 20 przedszkoli 🙂

3

PAWEŁ R.

zobacz zobacz zobacz

Dbać o środowisko i zmieniać u ludzi błędny sposób myślenia To moje postanowienia! A jak wiadomo czym skorupka za młodu… dlatego w naszej rodzinie o środowisko naturalne dbamy już od najmłodszych lat i pokazujemy jak dbać o świat! Razem wyścig o lepsze jutro organizujemy i na spacerach nie próżnujemy… aktywnie sprzątamy i do odpowiednich worków śmieci wrzucamy. Plastik, papier i szkło oddzielnie przechpwujemy bo zasadę odpowiedniego przetwarzania wcielić w życie chcemy! Dzień bez śmiecenia to doskonała okazja do świętowania i grę „EKO WYZWANIE” całą rodziną zagrania!

NAGRODA DODATKOWA

1

AGATA M.

zobacz zobacz zobacz

Każdy dzień powinien być dniem bez śmiecenia! Dlatego też zorganizowałam dla dzieciaczków sąsiadów zabawę w tworzenie… własnych toreb na zakupy! Coraz młodsze dzieci robią zakupy, pomyślałam więc, że warto nauczyć je jak ważne jest nieprodukowanie dodatkowej ilości śmieci przez kupowanie i używanie foliowych, jednorazowych reklamówek. Przygotowałam naprasowanki z różnymi motywami dotyczącymi segregacji śmieci – hasła, które motywują do tej czynności, kolorowe kosze na śmieci, zieloną planetę ziemię. Do tego bawełniane torby wielokrotnego użytku i już. Podczas tworzenia opowiadaliśmy sobie o tym jak prawidłowo segregować śmieci i jak ważne są KOLORY kubłów. Nauka przez zabawę 🙂

2

ANIA P.

zobacz zobacz zobacz

Jestem ZIELONA ale nie w sprawach tak ważnych jak NATURA! Dlatego podczas każdego spaceru z dziećmi zbieram śmieci… które potem wykorzystuję wtórnie do wytwarzania różnego rodzaju dekoracji. Zamiast kolejnej plastikowej ramki wystarczy karton, kilka kapsli, papierków, odrobina wyobraźni i dużoooo miłości do naszej planety! Chcę żeby moje dzieci od małego były nauczone szacunku do przyrody, były wdzięczne za to co nam daje, dlatego daje przykład i działam. Codzienne rebusy z segregacją śmieci to nie tylko świetna zabawa ale też pożyteczna nauka… a ja jako MAMA mam CZYSTE sumienie bo natura leży mi sercu. A Tobie?

3

ANNA D.

zobacz zobacz zobacz

Uważam że warto uczyć swoje dzieci jak wykorzystywać zużyte opakowania i dawać im drugie życie oraz jak je segregować. One natomiast będą tą wiedzę przekazywać swoim rówieśnikom i tak dalej. Trzeba uczyć że segregacja i wykorzystywanie starych zużytych opakowań ponownie jest super i naprawdę można zrobić z nich wiele pięknych i unikatowych rzeczy. Tak właśnie z synkiem staramy się wykorzystywać stare słoiki – wymyślamy różne zastosowania: a to zrobiliśmy piękny wazon, a to terrarium dla dinozaura. Zabawa i edukacja zawsze się sprawdza !

4

ANNA M.

zobacz zobacz zobacz

Dzien bez śmiecenia to dzień z przerabianiem. Z moimi prywatnymi dziećmi robiłam różne rzeczy z rzeczy z odpadów np. Samochód czy stworek. Z uczniami z klasy robiłam roboty, zwierzęta z rzeczy po różnych jedzonkach. Zrobiłam również warsztaty z szycia Less waste- wykorzystałam stare dżins żeby przerobić je na breloczki, piórniki poduszki i gry kółko krzyżyk. Lubię działać więc zamiast wyrzucać przerabiam do wykorzystania na zajecia czy konkursów bo takie rzeczy majà duszę.

5

ANNA S.

zobacz zobacz zobacz

Tworzymy ozdoby ogrodu z wykorzystaniem farb i darów natury. Kamienie o różnych kształtach zamieniamy w prawdziwe dzieła sztuki . Barwnie pomalowane będą ozdabiały nasze ogrody przez długi długi czas – sposób na piękny ogród bez plastiku!

6

BARBARA W.

zobacz

Zrobiłam kolaż zdjęć przedstawiający różne sposoby na to, by być eko. Sami je stosujemy u siebie. Te przedstawione na plakacie i wiele innych można zastosować w każdym domu. Pokazałam je znajomym i rodzinie i okazało się, że niektóre z nich już stosują. Kilka pomysłów bardzo im się spodobało. Jeśli skorzystają choć z jednej mojej podpowiedzi, będę bardzo zadowolona, bo każdy, nawet najmniejszy krok w stronę ochrony natury jest dla niej i dla nas cenny.

7

BARTOSZ C.

zobacz

Rodzinne wycieczki samochodowe cechują się trzema sprawami: super atmosferką, możliwością odpoczynku i… wiecznym bałaganem w pojeździe! Podczas dalekiej podróży wypada coś przekąsić, czy to batonika, czy napić się soku. No dobra, ale w samochodzie nie ma kosza na śmieci, więc zazwyczaj wszystko ląduje gdzieś w schowkach albo na dywanikach! Dlatego wyszedłem z pomysłem stworzenia mini koszy do segregacji w naszym rodzinnym samochodzie! Każdy uczestnik wojaży ma obowiązek wyrzucić po sobie śmieci do odpowiedniego pojemnika:) Jest to super zwłaszcza dla mojego kilkuletniego brata, który widzi w tym super zabawę i uczy się segregacji od najmłodszych lat!

8

ELŻBIETA P.

zobacz zobacz zobacz

Jesteśmy nowi. Dzięki Waszym inspiracjom włączyliśmy się w szereg akcji i zorganizowaliśmy własne. Sprzątania, spotkania edukacyjne, warsztaty dla uczniów, dyskusje z samorządowcami, konkursy. Dzięki Waszym materiałom jest to o wiele prostsze. Fundacja Eko-Adamki Konkurs ekologiczny Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego Sprzątanie Ziemi z Funkcją Eko-Adamki Sprzątamy las wokół nas Spotkania z samorządowcami „Co robić, żeby było mniej i taniej – racjonalna gospodarka odpadów komunalnych” Warsztaty dla dzieci i młodzieży nt prawidłowej segregacji Dziękujemy, że możemy korzystać z Waszych materiałów i Waszego doświadczenia. Zrealizowaliśmy wiele zadań dzięki Waszej inspiracji i Waszym materiałom edukacyjnym. Fundacja Eko-Adamki jest nowa.

9

EWA A.

zobacz zobacz

Zainspirowani materiałami edukacyjnymi jako świetlica szkolna zorganizowaliśmy akcję edukacyjną dla naszych uczniów, której celem było zwrócenie uwagi dzieci na temat segregacji odpadów w ich najbliższym otoczeniu – domu oraz szkole oraz przekazanie wiedzy w przystępny sposób oraz w atrakcyjnej formie. Przez cały tydzień w świetlicy można było skorzystać z wydrukowanych materiałów – łamigłówek, które były oferowane dzieciom w zależności od ich wieku oraz preferencji. Drugą akcją było wykonanie przez dzieci plakatów popularyzujących segregację odpadów, które wywiesiliśmy w świetlicy szkolnej. W świetlicy szkolnej, w centralnym miejscu stanęły również małe kosze do segregacji odpadów.

10

IZABELA K.

zobacz zobacz zobacz

Segregacja śmieci i szacunek do przyrody to oczywiście podstawa. Myślę, że problem jednak tkwi głębiej. Wszechogarniające nas reklamy sprawiają, że jesteśmy nastawione na konsumpcjonizm podobnie jak nasze dzieci. Stale marzą o nowych zabawkach i grach. Dlatego my uczymy nasze dzieci, że warto coś zrobić samemu bo daje to ogromną frajdę, oszczędza pieniądze, a dodatkowo nie zaśmiecamy środowiska wyrzucając stare rzeczy. Przesyłam samodzielnie wykonan grę połączonej z nauką segregacji śmieci oraz wykonaną galaktykę w słoiku, która wzbogacona o lampki świetnie sprawdza się jako lampka nocna do pokoju dziecka. Wszechświat poradzi sobie bez błękitnej planety, a my bez ziemi nie…

11

JOANNA Ż.

zobacz

Rozwój cywilizacji musi toczyć się w zgodzie z przyrodą. Przeprowadziłam w szkole, w której pracuję, akcję pt. 'Eko-ziołownik klasowy’ we współpracy z firmą, która podesłała nasiona. Nawiązałam do jednej z reguł R- Reuse, czyli ponowne użycie odpadów poprzez wynalezienie im nowego przeznaczenia. Zaangażowałam uczniów do przygotowania doniczkek z butelek plastikowych, w których posadzili oni wybrane gatunki roślin. Przeprowadziłam przy okazji zajęcia o zmianach klimatu, wspominając, że rośliny są absorberami dwutlenku węgla (w myśl redukcji jednego z gazów cieplarnianych). Efekty zostały także zaprezentowane na stronie szkoły celem propagowania eko-nawyków.

12

JUSTYNA W.

zobacz

Jedna z akcji jaką zorganizowałam dla dzieci z okazji Dnia Ziemi było zbudowanie pojemnika ułatwiającego sortowanie odpadów. Dzieci nie tylko nauczyły się jak powtórnie wykozystac odpady, czyli np.plastikową butelkę, ale także zdobyły bezcenną wiedzę.

13

KATARZYNA W.

zobacz zobacz zobacz

W naszej rodzinie wszyscy dobrze wiedzą, że nie należy marnować wody, ani zaśmiecać przyrody. Segregacja śmieci – to dla nas też nie nowina, a od małego tą edukację najlepiej się zaczyna. Więc akcję edukacyjną zorganizowaliśmy i z całą rodziną się spotkaliśmy. Były rozmowy i zabawy, a potem dzieci sprawdziły, czy wiedzę dobrze przyswoiły, więc prócz teorii była praktyka: które odpady wyrzucać do którego koloru śmietnika. Na koniec dzieci, rodzice, dziadkowie i kuzynki, posprzątali pobliski park, mając przy tym zadowolone minki. Każdy inny rodzaj śmieci zbierał z gracją, by później nie mieć problemów z segregacją.

14

MAŁGOŚ P.

zobacz

Mój dziadek nauczył mnie szacunku dla Matki Ziemia .Od dzieciństwa zabierał na szlaki w Bieszczadach.Schodziliśmy z workami śmieci.Czesto było ich ogromne ilości.Od lat jestem wolontariuszem nie tylko w Polsce.Sprzatam szlaki,ścieżki rowerowe itd Nurkuję wydobywał resztki sieci itd To mam we krwi.Gdy zmierzam na rowerze ścieżkami Wał Miedzeszyński-Poniatówka-Zoo zawsze zabieram worki na śmieci.Z roku na rok sytuacja w Polsce zmienia się pozytywnie.Upodobalam sobie Poniatówka jeszcze kilka lat temu było smutno bo ludzie zapominali o posprzątaniu po sobie.A to miejsce spotkań.

15

MARIA L.

zobacz zobacz zobacz

Ja chętnie dzielę się swoimi inspiracjami w mediach społecznościowych. Nie zmieniaj innych, zmień siebie, a inni będą podążać. To moje motto. Lubię też rzeczom dawać drugie życie. Zobaczcie sami.

16

MARTA U.

zobacz zobacz zobacz

W życiu trzeba mieć zasady. Nie śmiecę, redukuję, nie marnuję, naprawiam, kompostuję, sortuję, ponownie wykorzystuję – to powinny być podstawowe EKO zasady. To nie wstyd zakasać rękawy, założyć rękawiczki, chwycić worek i ruszyć do lasu… posprzątać. Niech się wstydzą ci co śmiecą! Okazji do sprzątania nie brakuje: Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata, akcje „kwiaty za elektrośmieci” czy wyjazdy na wolontariaty do parków narodowych, aby sprzątać turystyczne szlaki. Niech zachętą będą poniższe EKO spoty: https://youtu.be/VS60BHA7kaY https://youtu.be/pLiuKkuof4w Od śmiecenia głowa i serce boli. Sprzątanie nas od ekologicznej katastrofy uchroni!

17

MONIKA B.

zobacz zobacz zobacz

Jak na aktywistkę mojej miejskiej dżungli przystało – uwielbiam kreować akcje, które nie tylko nawiązują do kreowania wspólnej przestrzeni, ale są spójną z moją filozofią dbałości o świat. Jestem miłośniczką myślenia, że każdy – nawet najmniejszy krok – ma ogromne znaczenie. Postanowiłam więc zaprosić sąsiadów wrzucając do skrzynki zaproszenie do wspólnego sprzątania „niczyjego” skwerku z potencjałem na miejski ogród. Piknik, czytanie na kocyku, zabawy z maluszkiem na trawie w środku miasta? Dlaczego nie! Ilość ale również jakość śmieci nas przeraziła i mamy nadzieję, że zagospodarowany teren pozostanie takim na długo.

18

PATRYCJA F.

zobacz zobacz zobacz

W ramach akcji ” Dzień bez śmiecenia” przemierzyłam 20 km. z buta i posprzątałam wraz z innymi uczestnikami wycieczki nasz piękny region. Droga wiodła z Rytra na Przehybe.

19

PATRYCJA S.

zobacz zobacz

Akcja edukacja ⚠️ Jako mama dwójki dość małych urwisów staram się małymi kroczkami wpajać im ekologiczne zasady . A przy tym świetnie się bawimy dając 2 życie zużytym przedmiotom . ☘️Z kartonu po butach zrobiłam sorter który uczy segregować śmieci ☘️O oszczędzaniu światła i wody pamiętam. ☘️Nakrętki do przedszkola zbieramy ☘️ O środowisko również dbamy i na hulajnogach się przemieszczamy ☘️Eko zabawki tworzymy czasem rakietę albo pociąg w domu stworzymy

20

TOMASZ S.

zobacz zobacz

Segreguje w domu i uczę tego samego na zewnątrz. Jestem ratownikiem WOPR i zawsze staram się dbać o środowisko wodne, aby wypoczynek nad wodą był przyjemny i bezpieczny. Co roku wspólnie z moim synem Marcelem, obecnie 11-latkiem przeprowadzamy akcje sprzątania jeziora i linii brzegowej. Mieszkamy na Warmii, więc jezior jest sporo, ale turystów jeszcze więcej. Produkcja śmieci jaką pozostawiają po sobie ludzie jest przerażająca, dlatego edukuje swojego syna aby dbał o środowisko, a przy okazji uczył się segregacji śmieci.

PARTNERZY