Zwycięzcy

I TURA KONKURSU

NAGRODA GŁÓWNA

1

ANNA S.

zobacz zobacz

Napisałam wiersz promujący segregację odpadów i wysyłałam go do znajomych. W załączniku przesyłałam plakaty na temat sposobu segregacji odpadów.

2

KAROLINA J.

zobacz zobacz zobacz

Akcja segregacji odpadów, którą zorganizowałam w przedszkolu u mojego syna. Akcja okazała się strzałem w 10tke. Jestem obecnie na etapie organizowania akcji w tym samym temacie. Firma w której pracuje dała się namówić i została głównym sponsorem spotkań z przedszkolakami, jako atrakcje dodajemy sadzenie drzewa z dzieciakami na terenie przedszkola. Akcja startuje w ostatnim tygodniu maja i będzie trwać 6 tygodni. Planujemy w tym czasie odwiedzić 20 przedszkoli 🙂

3

PAWEŁ R.

zobacz zobacz zobacz

Dbać o środowisko i zmieniać u ludzi błędny sposób myślenia To moje postanowienia! A jak wiadomo czym skorupka za młodu… dlatego w naszej rodzinie o środowisko naturalne dbamy już od najmłodszych lat i pokazujemy jak dbać o świat! Razem wyścig o lepsze jutro organizujemy i na spacerach nie próżnujemy… aktywnie sprzątamy i do odpowiednich worków śmieci wrzucamy. Plastik, papier i szkło oddzielnie przechpwujemy bo zasadę odpowiedniego przetwarzania wcielić w życie chcemy! Dzień bez śmiecenia to doskonała okazja do świętowania i grę „EKO WYZWANIE” całą rodziną zagrania!

NAGRODA DODATKOWA

1

AGATA M.

zobacz zobacz zobacz

Każdy dzień powinien być dniem bez śmiecenia! Dlatego też zorganizowałam dla dzieciaczków sąsiadów zabawę w tworzenie… własnych toreb na zakupy! Coraz młodsze dzieci robią zakupy, pomyślałam więc, że warto nauczyć je jak ważne jest nieprodukowanie dodatkowej ilości śmieci przez kupowanie i używanie foliowych, jednorazowych reklamówek. Przygotowałam naprasowanki z różnymi motywami dotyczącymi segregacji śmieci – hasła, które motywują do tej czynności, kolorowe kosze na śmieci, zieloną planetę ziemię. Do tego bawełniane torby wielokrotnego użytku i już. Podczas tworzenia opowiadaliśmy sobie o tym jak prawidłowo segregować śmieci i jak ważne są KOLORY kubłów. Nauka przez zabawę 🙂

2

ANIA P.

zobacz zobacz zobacz

Jestem ZIELONA ale nie w sprawach tak ważnych jak NATURA! Dlatego podczas każdego spaceru z dziećmi zbieram śmieci… które potem wykorzystuję wtórnie do wytwarzania różnego rodzaju dekoracji. Zamiast kolejnej plastikowej ramki wystarczy karton, kilka kapsli, papierków, odrobina wyobraźni i dużoooo miłości do naszej planety! Chcę żeby moje dzieci od małego były nauczone szacunku do przyrody, były wdzięczne za to co nam daje, dlatego daje przykład i działam. Codzienne rebusy z segregacją śmieci to nie tylko świetna zabawa ale też pożyteczna nauka… a ja jako MAMA mam CZYSTE sumienie bo natura leży mi sercu. A Tobie?

3

ANNA D.

zobacz zobacz zobacz

Uważam że warto uczyć swoje dzieci jak wykorzystywać zużyte opakowania i dawać im drugie życie oraz jak je segregować. One natomiast będą tą wiedzę przekazywać swoim rówieśnikom i tak dalej. Trzeba uczyć że segregacja i wykorzystywanie starych zużytych opakowań ponownie jest super i naprawdę można zrobić z nich wiele pięknych i unikatowych rzeczy. Tak właśnie z synkiem staramy się wykorzystywać stare słoiki – wymyślamy różne zastosowania: a to zrobiliśmy piękny wazon, a to terrarium dla dinozaura. Zabawa i edukacja zawsze się sprawdza !

4

ANNA M.

zobacz zobacz zobacz

Dzien bez śmiecenia to dzień z przerabianiem. Z moimi prywatnymi dziećmi robiłam różne rzeczy z rzeczy z odpadów np. Samochód czy stworek. Z uczniami z klasy robiłam roboty, zwierzęta z rzeczy po różnych jedzonkach. Zrobiłam również warsztaty z szycia Less waste- wykorzystałam stare dżins żeby przerobić je na breloczki, piórniki poduszki i gry kółko krzyżyk. Lubię działać więc zamiast wyrzucać przerabiam do wykorzystania na zajecia czy konkursów bo takie rzeczy majà duszę.

5

ANNA S.

zobacz zobacz zobacz

Tworzymy ozdoby ogrodu z wykorzystaniem farb i darów natury. Kamienie o różnych kształtach zamieniamy w prawdziwe dzieła sztuki . Barwnie pomalowane będą ozdabiały nasze ogrody przez długi długi czas – sposób na piękny ogród bez plastiku!

6

BARBARA W.

zobacz

Zrobiłam kolaż zdjęć przedstawiający różne sposoby na to, by być eko. Sami je stosujemy u siebie. Te przedstawione na plakacie i wiele innych można zastosować w każdym domu. Pokazałam je znajomym i rodzinie i okazało się, że niektóre z nich już stosują. Kilka pomysłów bardzo im się spodobało. Jeśli skorzystają choć z jednej mojej podpowiedzi, będę bardzo zadowolona, bo każdy, nawet najmniejszy krok w stronę ochrony natury jest dla niej i dla nas cenny.

7

BARTOSZ C.

zobacz

Rodzinne wycieczki samochodowe cechują się trzema sprawami: super atmosferką, możliwością odpoczynku i… wiecznym bałaganem w pojeździe! Podczas dalekiej podróży wypada coś przekąsić, czy to batonika, czy napić się soku. No dobra, ale w samochodzie nie ma kosza na śmieci, więc zazwyczaj wszystko ląduje gdzieś w schowkach albo na dywanikach! Dlatego wyszedłem z pomysłem stworzenia mini koszy do segregacji w naszym rodzinnym samochodzie! Każdy uczestnik wojaży ma obowiązek wyrzucić po sobie śmieci do odpowiedniego pojemnika:) Jest to super zwłaszcza dla mojego kilkuletniego brata, który widzi w tym super zabawę i uczy się segregacji od najmłodszych lat!

8

ELŻBIETA P.

zobacz zobacz zobacz

Jesteśmy nowi. Dzięki Waszym inspiracjom włączyliśmy się w szereg akcji i zorganizowaliśmy własne. Sprzątania, spotkania edukacyjne, warsztaty dla uczniów, dyskusje z samorządowcami, konkursy. Dzięki Waszym materiałom jest to o wiele prostsze. Fundacja Eko-Adamki Konkurs ekologiczny Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego Sprzątanie Ziemi z Funkcją Eko-Adamki Sprzątamy las wokół nas Spotkania z samorządowcami „Co robić, żeby było mniej i taniej – racjonalna gospodarka odpadów komunalnych” Warsztaty dla dzieci i młodzieży nt prawidłowej segregacji Dziękujemy, że możemy korzystać z Waszych materiałów i Waszego doświadczenia. Zrealizowaliśmy wiele zadań dzięki Waszej inspiracji i Waszym materiałom edukacyjnym. Fundacja Eko-Adamki jest nowa.

9

EWA A.

zobacz zobacz

Zainspirowani materiałami edukacyjnymi jako świetlica szkolna zorganizowaliśmy akcję edukacyjną dla naszych uczniów, której celem było zwrócenie uwagi dzieci na temat segregacji odpadów w ich najbliższym otoczeniu – domu oraz szkole oraz przekazanie wiedzy w przystępny sposób oraz w atrakcyjnej formie. Przez cały tydzień w świetlicy można było skorzystać z wydrukowanych materiałów – łamigłówek, które były oferowane dzieciom w zależności od ich wieku oraz preferencji. Drugą akcją było wykonanie przez dzieci plakatów popularyzujących segregację odpadów, które wywiesiliśmy w świetlicy szkolnej. W świetlicy szkolnej, w centralnym miejscu stanęły również małe kosze do segregacji odpadów.

10

IZABELA K.

zobacz zobacz zobacz

Segregacja śmieci i szacunek do przyrody to oczywiście podstawa. Myślę, że problem jednak tkwi głębiej. Wszechogarniające nas reklamy sprawiają, że jesteśmy nastawione na konsumpcjonizm podobnie jak nasze dzieci. Stale marzą o nowych zabawkach i grach. Dlatego my uczymy nasze dzieci, że warto coś zrobić samemu bo daje to ogromną frajdę, oszczędza pieniądze, a dodatkowo nie zaśmiecamy środowiska wyrzucając stare rzeczy. Przesyłam samodzielnie wykonan grę połączonej z nauką segregacji śmieci oraz wykonaną galaktykę w słoiku, która wzbogacona o lampki świetnie sprawdza się jako lampka nocna do pokoju dziecka. Wszechświat poradzi sobie bez błękitnej planety, a my bez ziemi nie…

11

JOANNA Ż.

zobacz

Rozwój cywilizacji musi toczyć się w zgodzie z przyrodą. Przeprowadziłam w szkole, w której pracuję, akcję pt. 'Eko-ziołownik klasowy’ we współpracy z firmą, która podesłała nasiona. Nawiązałam do jednej z reguł R- Reuse, czyli ponowne użycie odpadów poprzez wynalezienie im nowego przeznaczenia. Zaangażowałam uczniów do przygotowania doniczkek z butelek plastikowych, w których posadzili oni wybrane gatunki roślin. Przeprowadziłam przy okazji zajęcia o zmianach klimatu, wspominając, że rośliny są absorberami dwutlenku węgla (w myśl redukcji jednego z gazów cieplarnianych). Efekty zostały także zaprezentowane na stronie szkoły celem propagowania eko-nawyków.

12

JUSTYNA W.

zobacz

Jedna z akcji jaką zorganizowałam dla dzieci z okazji Dnia Ziemi było zbudowanie pojemnika ułatwiającego sortowanie odpadów. Dzieci nie tylko nauczyły się jak powtórnie wykozystac odpady, czyli np.plastikową butelkę, ale także zdobyły bezcenną wiedzę.

13

KATARZYNA W.

zobacz zobacz zobacz

W naszej rodzinie wszyscy dobrze wiedzą, że nie należy marnować wody, ani zaśmiecać przyrody. Segregacja śmieci – to dla nas też nie nowina, a od małego tą edukację najlepiej się zaczyna. Więc akcję edukacyjną zorganizowaliśmy i z całą rodziną się spotkaliśmy. Były rozmowy i zabawy, a potem dzieci sprawdziły, czy wiedzę dobrze przyswoiły, więc prócz teorii była praktyka: które odpady wyrzucać do którego koloru śmietnika. Na koniec dzieci, rodzice, dziadkowie i kuzynki, posprzątali pobliski park, mając przy tym zadowolone minki. Każdy inny rodzaj śmieci zbierał z gracją, by później nie mieć problemów z segregacją.

14

MAŁGOŚ P.

zobacz

Mój dziadek nauczył mnie szacunku dla Matki Ziemia .Od dzieciństwa zabierał na szlaki w Bieszczadach.Schodziliśmy z workami śmieci.Czesto było ich ogromne ilości.Od lat jestem wolontariuszem nie tylko w Polsce.Sprzatam szlaki,ścieżki rowerowe itd Nurkuję wydobywał resztki sieci itd To mam we krwi.Gdy zmierzam na rowerze ścieżkami Wał Miedzeszyński-Poniatówka-Zoo zawsze zabieram worki na śmieci.Z roku na rok sytuacja w Polsce zmienia się pozytywnie.Upodobalam sobie Poniatówka jeszcze kilka lat temu było smutno bo ludzie zapominali o posprzątaniu po sobie.A to miejsce spotkań.

15

MARIA L.

zobacz zobacz zobacz

Ja chętnie dzielę się swoimi inspiracjami w mediach społecznościowych. Nie zmieniaj innych, zmień siebie, a inni będą podążać. To moje motto. Lubię też rzeczom dawać drugie życie. Zobaczcie sami.

16

MARTA U.

zobacz zobacz zobacz

W życiu trzeba mieć zasady. Nie śmiecę, redukuję, nie marnuję, naprawiam, kompostuję, sortuję, ponownie wykorzystuję – to powinny być podstawowe EKO zasady. To nie wstyd zakasać rękawy, założyć rękawiczki, chwycić worek i ruszyć do lasu… posprzątać. Niech się wstydzą ci co śmiecą! Okazji do sprzątania nie brakuje: Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata, akcje „kwiaty za elektrośmieci” czy wyjazdy na wolontariaty do parków narodowych, aby sprzątać turystyczne szlaki. Niech zachętą będą poniższe EKO spoty: https://youtu.be/VS60BHA7kaY https://youtu.be/pLiuKkuof4w Od śmiecenia głowa i serce boli. Sprzątanie nas od ekologicznej katastrofy uchroni!

17

MONIKA B.

zobacz zobacz zobacz

Jak na aktywistkę mojej miejskiej dżungli przystało – uwielbiam kreować akcje, które nie tylko nawiązują do kreowania wspólnej przestrzeni, ale są spójną z moją filozofią dbałości o świat. Jestem miłośniczką myślenia, że każdy – nawet najmniejszy krok – ma ogromne znaczenie. Postanowiłam więc zaprosić sąsiadów wrzucając do skrzynki zaproszenie do wspólnego sprzątania „niczyjego” skwerku z potencjałem na miejski ogród. Piknik, czytanie na kocyku, zabawy z maluszkiem na trawie w środku miasta? Dlaczego nie! Ilość ale również jakość śmieci nas przeraziła i mamy nadzieję, że zagospodarowany teren pozostanie takim na długo.

18

PATRYCJA F.

zobacz zobacz zobacz

W ramach akcji ” Dzień bez śmiecenia” przemierzyłam 20 km. z buta i posprzątałam wraz z innymi uczestnikami wycieczki nasz piękny region. Droga wiodła z Rytra na Przehybe.

19

PATRYCJA S.

zobacz zobacz

Akcja edukacja ⚠️ Jako mama dwójki dość małych urwisów staram się małymi kroczkami wpajać im ekologiczne zasady . A przy tym świetnie się bawimy dając 2 życie zużytym przedmiotom . ☘️Z kartonu po butach zrobiłam sorter który uczy segregować śmieci ☘️O oszczędzaniu światła i wody pamiętam. ☘️Nakrętki do przedszkola zbieramy ☘️ O środowisko również dbamy i na hulajnogach się przemieszczamy ☘️Eko zabawki tworzymy czasem rakietę albo pociąg w domu stworzymy

20

TOMASZ S.

zobacz zobacz

Segreguje w domu i uczę tego samego na zewnątrz. Jestem ratownikiem WOPR i zawsze staram się dbać o środowisko wodne, aby wypoczynek nad wodą był przyjemny i bezpieczny. Co roku wspólnie z moim synem Marcelem, obecnie 11-latkiem przeprowadzamy akcje sprzątania jeziora i linii brzegowej. Mieszkamy na Warmii, więc jezior jest sporo, ale turystów jeszcze więcej. Produkcja śmieci jaką pozostawiają po sobie ludzie jest przerażająca, dlatego edukuje swojego syna aby dbał o środowisko, a przy okazji uczył się segregacji śmieci.

PARTNERZY